Yasal Uyarılarımız Faydalı Linkler
 
Meme Küçültme Ameliyatları (Redüksiyon Mammoplasti)
 

Meme Küçültme Ameliyatları (Redüksiyon Mammoplasti)

 

Aşırı büyük memesi olan kadınlar nasıl problemlerle karşılaşabilir ve doktora hangi noktaya geldiklerinde başvuruyorlar?
Aşırı büyük memeye sahip olan kadınlarda en sık şikayet sebebi boyun, omuz ve sırt; bazen de bel ağrısıdır. Bazı hastalarda boyun fıtığı dahi izlenebilir. Memeler aşırı büyük ise ilerleyen yıllarda sırt kavsinde bozulmalar, kamburlaşmalar görülebilir. Koltukaltı, meme altı gibi bölgelerde aşırı terlemeye bağlı pişik, tahriş ve mantar enfeksiyonları söz konusu olabilir. Estetik olarak vücutla uyumsuz meme görüntüsü, kıyafet seçiminde kişiyi kapalı ve vücudu olduğundan daha hantal gösteren büyük kıyafetlere; ayrıca iç çamaşırı konusunda özel çamaşır almak/yaptırmak gibi zorunlu tercihlere yöneltmektedir.
 
Özellikle hangi yaş grubundaki kadınlar başvuruyor?
Meme küçültme operasyonu için belli bir yaş grubu olmamakla birlikte, genellikle 30-40 yaş arasındaki kişiler başvurmaktadır. Meme küçültme operasyonları, hamilelik ve doğum sonrasında sıklıkla meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte de yapılmaktadır. Ayrıca 15-18 yaş grubunda memenin büyüklüğü genç kızın psikolojisine zarar vererek onu sosyal hayattan uzaklaştırıyorsa, bu dönemde de meme küçültme ameliyatları tercih edilebilir.
 
Kişi meme küçültme ameliyatı için uygun aday olup olmadığını nasıl anlar?
-Memelerinizdeki büyüklük ve sarkma sizi çok rahatsız ediyorsa,
-Memelerinizin büyük olması nedeniyle toplum içinde utanma ve çekinme hissediyorsanız,
-Kullanacak sutyen bulmakta sıkıntı çekiyor ve bu konuya ciddi süre ayırıyorsanız,
-Giysilerinizle göğüs bölgenizi kamufle etmeye çalışıyorsanız,
-Sutyen kullanımı sırasında omuz, meme ve meme altı bölgelerinizde derin baskı izleri oluşuyorsa,
-Memeleriniz günlük fiziksel aktivite ve spor yapmanızı engelliyorsa,
-Omuz, sırt ve boyun ağrısı çekiyorsanız,
-Meme ucu bölgeniz aşırı genişlemiş ve meme altı kıvrımından aşağıda bir seviyede bulunuyorsa,
-Meme ve etrafındaki cilt dokusunda tahrişler varsa,
-Genel sağlık durumunuz iyiyse,
-Sigara kullanmıyorsanız,
-Ameliyattan gerçek dışı beklentileriniz yoksa meme küçültme ameliyatın için uygun bir aday olabilirsiniz.
 

Meme küçültme ameliyatı menstrüasyon döngüsü içinde en uygun ne zaman yapılmalıdır?

Bu konuda kati bir öneri olmamasına rağmen, ameliyat menstrüasyon zamanından sonraki 10-15 günlük zaman aralığında yapıldığında memenin gerçek boyutlarının daha iyi gözlenebildiği, ameliyat sırasında ameliyat sahasında daha az kanama olduğu ve daha başarılı ameliyat yapıldığı bazı tıbbi yayınlarda belirtilmektedir.
 
 
Kadınlar meme küçültme ameliyatlarını erkekleri etkilemek için mi olmak isterler?

Hayır. Kadınların çoğunluğu meme küçültme ameliyatlarını kendileri için isterler. Günlük yaşamlarını daha rahat idame ettirebilmek ve dış görünümün daha iyi olabilmesi için meme küçültme ameliyatı olurlar. Bir kısmı da diğer kadınlar nedeniyle isterler. Diğer kadınlarda var olduğunu gördükleri daha şekilli göğüs profili, cerrahi çözüm aramaya iter. Kadınlar arasında yapılan bazı kıskandırıcı konuşmalar da meme cerrahisi aramaya iten faktörlerdendir. Sadece eşini veya partnerini etkilemek amacıyla meme küçültme ameliyatı olan kadın sayısı çok çok düşüktür. Zaten, eş veya partner kadından çeşitli sebeplerle memnuniyetsizlik duyuyorsa, meme küçültme ameliyatı bu problemi çözemeyecektir. Meme küçültme ameliyatı tek başına karı-koca arasındaki memnuniyetsizlik ve problemleri çözebilecek bir yöntem olarak da düşünülmemelidir.
 
Erkeklere de meme küçültme ameliyatı yapılabilir mi?

Erkeklerde meme dokusu büyümesi jinekomasti olarak adlandırılır. Bu durum, liposuction ve subkütan mastektomi (meme başı korunarak meme dokusunun tümünün alınması) ile düzeltilebilir. Fakat cilt, yağ ve meme bezi dokusu aşırı büyük ve sarkık olan erkeklerde, aynı kadınlarda olduğu gibi meme küçültme ameliyatı uygulanması gerekebilir.
 
Meme küçültme ameliyatı öncesi hangi tetkikler yapılmalıdır?

Ameliyat öncesi anestezi uzmanı tarafından değerlendirilen hastanın rutin kan incelemeleri, akciğer filmi ve EKG değerlendirilmesi yapılır. Hastanın diyabet, hipertansiyon gibi hastalıkları mevcutsa ek tetkikler istenebilir. Ameliyat öncesi mamografi çekilmesi sıklıkla istenebilen bir tetkiktir.
 
Meme küçültme ameliyatı öncesi öneriler nelerdir?
Ameliyattan en az 1 hafta önce sigara kullanımı bırakılmalıdır ve mümkünse ameliyattan sonra 4 hafta kullanılmamalıdır. Sigara kullanımının vücut ve genel anestezi üzerine olumsuz etkilerinin yanında, doku beslenmesi ve yara iyileşmesini bozucu özelliği istenmeyen sonuçlar verebilir.


Aspirin gibi kanamayı artırıcı ilaçlar en az 1 hafta öncesinde kesilmelidir. Guatr, diyabet vb. hastalığı olan kişiler kullandığı ilaçların doz ayarlaması için ilgili doktorlarına başvurmalıdır. Ameliyat öncesi 6-8 saat aç kalmak yeterlidir. Hastanın yanında, önden açılabilen pijama üzeri getirmesi tembihlenir.
 
 
Meme küçültme ameliyatı risk ve komplikasyonları nelerdir?
Estetik cerrahi ameliyatı olmayı planlayan insanlarda, estetik ameliyatlarda herhangi bir riskin olmadığına dair yaygın bir kanı bulunur. Hatta bazı insanlar estetik ameliyatları ameliyat kategorisinde bile değerlendirmezler. Ancak meme küçültme ameliyatlarında da çeşitli riskler bulunur. Her şeyden önce anesteziye bağlı riskler bu ameliyatta da gözlenebilir. Cerrahiye bağlı riskler ise şöyle sıralanabilir:


-İstenmeyen yara izleri,
-Yara enfeksiyonu,
-Kalıcı veya geçici olabilen meme başı veya meme duyusu değişiklikleri,
-Yara içi kanama (hematom gelişmesi),
-Kötü yara iyileşmesi,
-Meme kontur ve şekil düzensizlikleri,
-Meme asimetrisi,
-Cilt rengi değişiklikleri, şişkinlikler ve morarmalar,
-Dikiş yerlerinde potansiyel cilt kayıpları gelişmesi,
-Potansiyel meme başı kısmi veya tümden kaybı,
-Emzirememe riski,
-Memelerde aşırı sertlik ve gerginlik,
-Ağrı,
-Derin ven trombozu (bacak toplardamarları içerisinde pıhtı oluşumu), kalp ve akciğer sorunları,
-Çeşitli maddelere alerji gelişmesi,
-Yağ nekrozu gelişmesi,
-Revizyon cerrahisi olasılığı,
Bu riskler düşük oranda olmasına rağmen ameliyat öncesi detaylı olarak hastaya anlatılır.
 
Meme küçültme ameliyatında hangi dokular çıkarılır?
Bu ameliyatlarda fazla cilt, yağ ve meme bezi dokusu çıkarılır. Çıkarılan dokular histopatolojik olarak incelenir. Çok nadiren de olsa daha önceden tanı konulamamış bir meme kanseri vakası, meme küçültme ameliyatı sayesinde erken tanıya kavuşabilir. Bu sayede daha önceden farkında olunmayan meme kanserinin tedavisi de yapılabilir.
 
Meme küçültme ameliyatı sonrası iyileşme nasıl olur?
Meme küçültme ameliyatı sonrası hastanede genelde 1 geceden daha uzun süre yatış tercih edilmez. Gelişmiş ülkelerde bu ameliyat ‘outpatient’ yapılmakta; yani hasta ameliyat olduğu günün akşamı taburcu edilmektedir. Ciddi bir ağrı oluşturmayan bu ameliyatta, özellikle koltuk altı ve sırt bölgesine doğru olan fazlalıklara liposuction da yapıldığında ağrı, şişlik ve morluk daha fazla olabilir. Bunlar da 7-10 gün içerisinde düzelir.
Ameliyat sırasında; ameliyat sahası içinde, oluşabilecek kan ve sıvı birikimini dışarı atabilmek için birer adet negatif basınç mantığıyla çalışan drenaj sistemi yerleştirilir. Bu sistem herhangi bir cerrahi müdahale olmadan 1-3 gün arasında çıkarılır. Bu işlem de anlık bir işlemdir; ağrılı değildir. Genelde drenlerin çıkarılmasıyla hasta banyo yapabilir duruma gelir.
Ameliyattan hemen sonraki günlerde sert ve dik olan memelerdeki şişliği azaltması, ameliyat bölgelerine zarar vermemesi ve meme formunun oturmasına yardımcı olması için özel sutyen kullanılır. Bu sutyen 4-6 hafta boyunca takılmalıdır. Memelerin son şekil ve formunu alması ameliyat tekniğine bağlı olarak 3-6 ay arası sürebilir. Zamanla daha doğal, konturlu ve yumuşak meme dokusu oluşur. Ameliyattan hemen sonra hasta günlük işlerini yapabilir. Dirsek seviyesi omuz hizasından yukarı kaldırılmayacak ve ağır işler yapmayacak şekilde her işini kendi görebilir. Yara iyileşme durumuna göre 2-3 hafta sonra izi azaltmaya yardımcı krem ve pomad uygulamaları başlanır.
Hastalarımız meme küçültme ameliyatı sonrası karın bölgelerinde şişkinlik bulunduğu veya oluştuğunu dile getirseler de; birçoğu ameliyat öncesi karın bölgesindeki yağlanmayı memelerinin büyüklüğü nedeniyle fark edememiştir. Bu durum ameliyat öncesinde hastaya detaylıca açıklanarak; gerekliyse liposuction ve/veya karın germe yöntemleriyle karın bölgesi estetiğinin meme küçültme ameliyatıyla aynı anda yapılması önerilebilir.
 
Meme küçültme operasyonlarından sonra iz kalmaması mümkün müdür?
Meme küçültme operasyonlarının izsiz yapılabilmesi aslında tam olarak mümkün değildir. Memenin büyüklüğü, hastanın tercihi ve cerrahın önerisine göre seçilecek yöntemlerle farklı şekil ve miktarlarda iz kalma riski mevcuttur. Ancak yara izi kalması kullanılan cerrahi tekniğe bağlı olsa da; genetik faktörler ve yara iyileşme kapasitesi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. 
 
Yara izi ne kadar sürede iyileşir?
Ameliyatta yapılan kesiler sonucunda kalması muhtemel yara izleri, mümkün olduğunca meme başı çevresi ve meme alt kıvrımı gibi bölgelerde planlanarak kamufle edilmeye çalışılır. Yara izleri ameliyat sonrası erken dönemde pembe kırmızı renkte olur. Daha sonra aylar içinde herhangi bir sorun gözlemlenmiyorsa, soluklaşır ve belirginliğini kaybeder. İzin son halini alması 1-1,5 yıl gibi bir süreyi kapsar. Açık tenli ve cilt yapısı uygun olan kadınlarda iz kalmayabilir.


Meme küçültme ameliyatlarından sonra olası bir hamilelikte emzirme sağlanabilir mi?
Meme küçültme operasyonlarının çok çeşitli cerrahi yöntemleri bulunur. Memenin hangi yönteme göre küçültüleceği, gelecekte emzirme yapıp yapamayacağınızı da belirleyebilir. Meme küçültme ameliyatında meme başı çevresini içine alan ters T şeklinde izin olduğu ameliyat tekniği kullanıldığında %100’e varan, doğum sonrası emzirme görülebilmektedir. Meme başı çevresini içine alan ve meme başından aşağıya dik bir çizgi halinde inen izin olduğu yöntemde ise emzirememe ihtimali çok daha yüksektir.
 
Meme küçültme ameliyatında meme ucu da küçültülür mü?
Evet. Meme küçültme ameliyatlarında meme ucu etrafındaki koyu renkli areola denilen kısımda küçültülür ve meme dokusu üzerinde daha yukarıda bulunan ve ideal olarak olması gereken noktaya taşınır. Meme uç kısmı da ayrıca küçültülebilir.
 
Meme küçültme ameliyatı sonrası memeler tekrar büyür mü?
Meme dokusu vücut kilosu ile orantılı olarak değişimler gösterir. Ameliyat sonrası, tekrar kilo alımı veya hamilelik gibi durumlarda, memelerde de tekrar büyüme olur. Tam tersi olarak, menopoz sonrası veya kilo verilmesi durumunda da memelerde küçülme ve sarkmalar olabilir.
 
Meme küçültme ameliyatı sonrası cinsel ilişki kısıtlaması var mıdır?
Ameliyat sonrası 1 hafta cinsel ilişki kısıtlaması önerilir. Ayrıca 6 hafta boyunca memelerle temas minimalize edilmelidir. Fakat ülkemizde ‘ameliyat alanına zarar veririm’ düşüncesiyle erkek partnerler 4-8 haftaya varan sürelerde cinsel ilişkiyi erteleyebilmektedir. Aynı şekilde ameliyat olan hastalar da partnerleriyle cinsel ilişkiye önerilen 1 haftanın dışında daha uzun süreler soğuk bakmaktadır. Uzun dönemde de meme küçültme ameliyatının cinsel hayat üzerine negatif bir etkisi bulunmamaktadır.
 
Meme küçültme operasyonu sonrası meme kanserine yakalanma riski artar mı?
Tam tersine meme küçültme ameliyatında meme dokusunda da azalma olacağı için meme kanseri gelişme riski azalır.
 
Meme kanseri cerrahisi sırasında meme küçültme ameliyatı yapılabilir mi?
İyi huylu meme kitleleri cerrahisi ya da meme kanseri cerrahisi sırasında, onkolojik meme cerrahisi uzmanı ile karar verilerek meme küçültme ameliyatı yapılabilir. Meme kanseri bulunan tek meme dokusuna onkolojik cerrahi yapılırken, normal olan karşı taraf memeye de simetriyi sağlamak için meme küçültme ameliyatı yapılabilir.

 

 
 
  E- Bülten’e kayıt ol yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar ol... Katıl
 
Arkadaşına Gönder
Gönderen Adı :
Alıcı E-mail :
Güvenlik Kodu :