Yasal Uyarılarımız Faydalı Linkler
 
Abdominoplasti (Karın Germe) Ameliyatları
 

ABDOMİNOPLASTİ (KARIN GERME) AMELİYATLARI
 
Karın bölgesinde göbek altı ve hemen üzerindeki sarkmış fazla deri ve yağ dokusunun alınması ve karın ön duvarı gevşekliğinin onarılması için yapılan ameliyata 'karın germe, abdominoplasti' denir. Kilo alımı ve verilmesi, doğumlar, genetik yapı gibi nedenlerle karın cilt, yağ dokusu fazlalık ve sarkıklığı ile, karın cildinde strialar ve  karın ön duvar kas ve fasyalarda gevşeklik oluşabilir. Bu şikayetler hastaların pantolon, etek, mayo ve bikini giymelerini zorlaştırmakta, bazen fazla sarkıklıklar aşırı terleme sonucu cilt yaraları, mantar enfeksiyonları gibi şikayetler oluşturabilmektedir. Basit deformiteler liposuction ile giderilebilmesine rağmen genellikle karın estetiği gerekmektedir.

 

Deformitenin şekline göre farklı teknikte abdominoplasti ameliyatı yapılabilinmektedir. Bazen de liposuction ile kombine edildiğinde daha güzel sonuçlar izlenmektedir. Fazla derecede cilt ve ciltaltı yağ dokusu ve sarkıklığı olanlarda göbek deliği yerinin yeniden düzenlenmesi ve oluşturulması gerekebilmektedir. Yara yeri hemen hemen her zaman sezeryan izinin olduğu yere denk gelecek şekilde planlanır ve izin iç çamaşırı veya mayo içinde kalması sağlanır. Sezeryan ameliyatı izinin daha uzun şekli olan yara izinin son halini alması 6 ay ile 1 yıl arasını bulur.

AMELİYAT SONRASI SÜREÇ NASIL OLUR? 

Genel anestezi altında yapılan bu ameliyat 1.5- 3 saat arasında sürebilmektedir. Ameliyat sonunda ameliyat sahasında, sıvı birikmesini engellemek için negatif basınçla çalışan 2 adet drenaj sistemli haznesi bulunan alet yerleştirilir. Genelde 2-3 gün sonra çıkarılır. Ameliyat hastanede yatmayı ve belli süre hafif kambur şekilde yürümeyi gerektirir. Ameliyattan sonra 4 hafta süreyle korse kullanımı gerekmektedir. Ağır işler ve ağır kaldırma 4 hafta boyunca istenmez. Karın içi basıncı arttırıcı ve karın kaslarını zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır.

 

Hasta memnuniyeti açısından bakıldığında sonuçları itibarıyle, hastanın mutluluğunu ve yaşam konforunu arttırıcı en başarılı estetik cerrahi operasyonlardandır.
 
Full (tam-standart) abdominoplasti nedir?
Sezeryan bölgesi kesi yapılarak göbek altında ve bazen de göbek üzerinde bulunan fazla cilt ve ciltaltı yağ dokusu, cilt çatlakları çıkarılır. Göbek deliği için yeni yeri planlanır ve oluşturulur. Karın yüzeyel kas ve fasyalarındaki ayrılma ve gevşeklikler de onarılarak cilt kesileri sutüre edilir. Genelde beraberinde liposuction da kullanılınca daha iyi sonuçlar elde edilir.
 
Mini abdominoplasti nedir?
Sadece göbek deliği altında cilt ve yağ fazlalığı olan hastalarda, klasik kesi daha kısa yapılır ve göbek deliğ yer değiştirilmeden göbek altı fazla dokular çıkarılır. Takibinde kas ve fasya onarımı; plikasyonu yapılır ve cilt sutüre edilir.
 
Fleur-de-lis abdominoplasti nedir?
Özellikle aşırı kilo verme sonucu orta hatta da cilt fazlalığı olan hastalarda, klasik sezeryan kesisi yanında orta hatta dikey olarak kesi uzatılır. Kesi cilt fazlalığına göre  göğüs kafesinde ortadaki ksifoid kemik bölgesine kadar uzatılabilir. Sonuçta ters T harfi şeklinde bir kesi izi oluşur. Bu metodla orta hatta, klasik abdominoplasti ile düzeltilemeyen fazla cilt ve yağ dokusu çıkarılır ve cilt orta hatta birleştirilir.
 
Pannikülektomi nedir?
Göbek altı cilt ve yağ dokuda aşırı sarkıklık olan, hatta uyluğa kadar uzanan hastalarda, tam abdominoplasti ameliyatının yapılması riskli olduğu takdirde, karın bölgesi gerginse ve göbek üzeri bir onarım planlanmıyorsa sadece göbek altı cilt ve yağ dokusu, tıpkı büyük bir ben vs. çıkarır gibi çıkarılır. Sonra kesi dikişlerle kapatılır. Bu yöntem özellikle göbek altı fazlalıklarından çok rahatsız olan ve daha büyük bir ameliyatı istemeyen veya tolere edemeyecek kişilerde uygulanır. Fasya plikasyonu uygulanmaz. Bu ameliyatın uygulandığı hastalar cilt enfeksiyonları ve kızarıklıklardan şikayetçidir. Estetik amaçtan ziyade tıbbi ihtiyaç nedeniyle yapılan bir ameliyattır.
 
Marriage (evlilik) abdominoplastisi nedir?
Aynı anda hem meme küçültme hem de karın germe ameliyatı planlanılan hastalarda, karın bölgesi cilt ve yağ fazlalığı göbek üzerinde ise sadece meme küçültme ameliyatı kesileri kullanılarak, hem meme küçültme hem de karın germe, meme altı kıvrımda yapılır. Karın alt kısımda sezeryan izi bölgesinde kesi ve yara izi olmaz. Nadir kullanılan bir yöntemdir. Göbek altı cilt ve yağ fazlalığı olan kişilerde tercih edilmeyen bir yöntemdir.
 
Abdominoplasti ameliyatı kimler için uygundur?
Bu ameliyat için en uygun hastalar sistemik hastalığı olmayan, aşırı kilolu olmayan, karın dokusunun gevşek ve ciltaltı yağ dokusunun az olduğu, daha çok cilt sarkıklığı ve strialardan şikayetçi olan hastalardır.
 
Abdominoplasti ameliyatı kimlerde uygun değildir?
- Daha önceden geçirilmiş karın bölgesi ameliyatı (açık kolesistektomi gibi) olması,
- Kan sulandırıcı ilaç kullanımı
- Hematolojik veya tromboembolik tıbbi problemi olması
- Ameliyatı kaldıramayacak derecede yandaş hastalıkların olması
- Obesite
- Gelecekte hamilelik planı olması
- Ameliyattan uygunsuz beklentiler olması durumunda abdominoplasti ameliyatı uygun değildir. Diyabet hastalığı olması ve sigara içimi durumunda ameliyata bağlı komplikasyon riski artmaktadır.
 
Abdominoplasti ameliyatı komplikasyon riskleri nelerdir?
Yara enfeksiyonu, seroma oluşması, hematom oluşması, küçük cilt kayıpları, ufak yara açılmaları abdominoplasti ameliyatları sonrası görülebilecek komplikasyonlardır. Tüm karın germe ameliyatlarının %12’sinde izlenir. Cerrahi onarım gerektiren cilt kayıpları, derin ven trombüsü, pulmoner emboli gelişmesi daha ciddi fakat çok nadir izlenen komplikasyonlardır. Uygun hasta seçimi, cerrahi planlama ve tıbbi medikasyonla bu sorunlar minimalize olur.

 

 
 
  E- Bülten’e kayıt ol yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar ol... Katıl
 
Arkadaşına Gönder
Gönderen Adı :
Alıcı E-mail :
Güvenlik Kodu :