Yasal Uyarılarımız Faydalı Linkler
 
Cinsel Estetik Uygulamaları
 

CİNSEL ESTETİK (GENİTAL ESTETİK) AMELİYATLARI
 
Dış genital organlar ve vajina problemleri kadınlarda, penis problemleri erkeklerde ciddi özgüven eksikliğine, giysi tercih problemlerine, cinsel ilişki sırasında rahatsızlık ve tatminsizlik gibi problemlere yol açabilmektedir. Cinsel bölgelerdeki deformitelerin düzeltilebileceğinin öğrenilmesi ile gün geçtikçe bu operasyonlara olan talep artmaktadır.

Kadınlarda iç dudakların düzeltilmesi ve küçültülmesi labioplasti, epizyotomi izlerinin düzeltilmesi, vajinoplasti ile vajinanın daraltılması, dış dudaklar ve pubik bölgeye yağ enjeksiyonu veya liposuction, himenoplasti bu amaçla yapılan ameliyatlardır.

Erkeklerde ise penis eğrilik düzeltilmesi, uzatılması, protez takılması yapılan bazı ameliyatlardır.
 
LABİOPLASTİ
 
Pek çok kadın cinsel bölgesindeki labia minora ( iç dudak) büyüklüğünden şikayetçi olmaktadır. Pantolon veya yüzme kıyafeti giymede problemler, cinsel hayatta utangaçlık ve sıkıntıi hijyen problemleri yaşanan en sık sıkıntılardır. Çoğu kadın iç dudakların dış dudaklardan daha büyük olmasını ya da dış dudaklardan taşmasını istememektedir. Büyük ya da eşit olmayan iç dudaklar, kadınlarda özgüven ve saygı eksikliğine yol açabilmektedir. Bazen eşler arasında problemlere de yol açabilmektedir.

İç dudak büyüklüğü, genetik olarak normalde izlenebilir, ya da hormonsal etkiler, çocuk doğurma, germe, kronik iritasyon sonucu olabilir. Labioplasti ameliyatı, iç dudakların küçültüldüğü ve şeklinin düzeltildiği nispeten küçük bir prosedürdür. Ameliyat 1-2 saat sürer. Genel anestezi, epidural anestezi ya da lokal anestezi ve sedasyon altında yapılabilen ameliyat sonrası iç dudaklarda kısmi şişme ve ağrı olabilir. Genelde hastalar tarafından iyi tolere edilebilen bir ameliyattır. Ameliyat sonrası antibiyotik tedavisi önerilmekte ve ameliyat bölgesi temizliği öğretilmektedir. Hastalar 2-3 gün içinde işine dönebilmektedir. 3-6 hafta kadar cinsel ilişki kısıtlaması önerilmekte ve eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alımı gerekmemektedir. Yara izi çok iyi kamufle olduğu için belli olmamaktadır. Anestezi riskleri, enfeksiyon, kanama, yara açılması, asimetri, yeni ameliyat ihtiyacı görülebilen komplikasyonlar olmasına rağmen, konusunda uzman cerrahlar tarafından yapıldığında herhangi bir sorunla karşılaşılmamaktadır.
 
VULVA ESTETİĞİ (LİPOSUCTİON VEYA YAĞ ENJEKSİYONU)
 
Labia majora denilen dış dudaklar ve üçgen şekildeki tüylü mons pubis bölgesi bazen fazla belirgin ve gelişmiş olabilir. İç çamaşırı ve pantolon giymeyi zorlaştıran bu durum, kadınlarda rahatsızlıklar yaratabilmektedir. Liposuction ile bu bölgenin ideal ebat ve görünümde olması sağlanabilir.

Genelde genel anestezi altında yapılan bu ameliyat 30 dk kadar sürmektedir. Ameliyat sonrası bu bölgede şişkinlik ve morartılar olabilir. Kesin sonuçlar 4-6 hafta içinde izlenebilir.

Dış dudaklar ve hemen üzeri mons pubis bölgesi, menapoz sonrası, bazı hastalıklar nedeniyle ya da normal olarak fazla düz ve atrofik olduğunda ise estetik bir görüntü oluşmamakta, iç dudaklar ve bazen vajina giriş bölgesi açık kalabilmektedir. Bu deformite vücudun başka bir yerinden alınan yağ enjeksiyonları ile düzeltilebilinmektedir. Genelde genel anestezi altında yapılan bu ameliyat 30 dk kadar sürmektedir. Ameliyat sonrası bu bölgede şişkinlik ve morartılar olabilir. Kesin sonuçlar 1-2 hafta içinde izlenebilir.
 
 VAJİNA DARALTMA -YENİLEME AMELİYATLARI (VAJİNOPLASTİ)
 
İlerleyen yaş, çok ve zorlu vajinal çocuk doğumları sonrası vajina mukoza, çevre destek ve kas dokularında gevşeklik oluşabilir. Bu durum genişlemiş ve gevşek bir vajina dokusuna, kimi zamanda idrar torbası, üretra, rektum gibi dokuların sarkması ile idrar kaçırma, kabızlık gibi şikayetlere yol açmaktadır. Geniş ve gevşek bir vajina cinsel ilişkide eşlerde hazzın azalmasına yol açabilmektedir.

Doğum yırtığı özellikle ilk doğumda normal yoldan yapılan doğum sırasında vajinanın kontrolsüz olarak makata doğru yırtılması ile oluşur. Bazen doğum yırtığıçok şiddetli olabilir ve barsağa kadar açılabilir. Özellikle ilk doğumda bebeğin başı çıkarken vajinanın yırtılmaması için epizyotomi denilen kesi yapılır. Ayrıca yapılan epizyotominin doğru şekilde dikilmemesi cinsel organın vajinanın görünüşünü de bozabilir. Doğum yırtığı vajinagirişinde bollaşmaya da sebep olabilir.

Şikayetlere çözüm olmak amacıyla vajinoplasti ameliyatları yapılmaktadır. Beraberinde idrar kaçırma, kabızlık gibi problemler olduğunda ise sistosel, rektosel onarımları gerekebilmektedir. Aynı anda labioplasti ameliyatı da yapılabilir.Vajinoplasti ameliyatı genel anestezi altında yapılan 1-2 saat kadar süren bir ameliyattır. Ameliyatta vajina bölgesinde deformiteler düzeltilir, daraltma ve sıkılaştırma yapılır. Ameliyatta eriyen dikişler kullanılır ve dikiş alınması gerekmez. Hastalar 1-2 gün sonra günlük yaşantısına dönebilir. 6 hafta kadar cinsel ilişki kısıtlaması önerilir.
Ameliyat sonrası yeni bir hamilelikte eski deformitenin tekrarlamaması için , sezeryan doğum önerilir. Fakat normal doğumu engelleyici bir durum bulunmamaktadır.
 
KLİTORAL UNHOODİNG ( KLİTORİS KÜÇÜLTME )
 
Klitoris dokusu, kadınlarda vajina açıklığının uç ön kısmında bulunan tomurcuklanma şeklindeki yapıdır. Her kadında farklı yapı ve büyüklükte olabilir. İç dudaklarla devamlılık halindedir ve dış dudaklar tarafından korunur. Cinsel ilişki sırasında içi kanla dolacağından büyür. Etrafında bulunan cilt dokusu ve dış dudaklar gereğinden fazla miktarda olduğunda, klitoris dokusunun büyümesi engellenebilir ve cinsel ilişki sırasında uyarılma engellenebilir. Bu engelin ortadan kaldırılması ile cinsel ilişkide haz alma daha kolay olmaktadır.

Kabaca erkek sünnetine benzeyen ameliyat 1 saat kadar sürmektedir.genelde genel anestezi altında yapılır. Ameliyatta fazla cilt dokusu çıkarılır ve eriyen dikişler kullanılır. Uzman doktorların yapması gereken bu ameliyatta enfeksiyon ve kanama konusunda dikkatli olunmalıdır. İnce uğraşı gerektiren bu cerrahide , tam iyileşme 2 hafta kadar sürmektedir.Bu süre zarfında oturma, araba kullanma ve egzersiz kısıtlaması gerekmektedir.
 
G NOKTASI TAKVİYESİ
   
Kadınlarda vajinal girişten yaklaşık 3-4 cm içeride, üst duvarda, idrar kanalının hemen komşuluğunda erkekteki prostat bezine benzer şekilde sıvı üreten “Skene bezleri” ve kasılma özelliği taşıyan (erektil doku) bir alan bulunmaktadır. Kadınlarda Skene bezlerinin yoğun olarak bulunduğu bu dokuya G noktası (G spot) adı verilir.Cinsel uyarılma sonrasında G noktasında salgı artışı ile birlikte uyarılma gerçekleşmektedir. G noktası klitoris ile birlikte uyarılmayı sağlayan bir doku olarak görülmektedir.Dermal dolgu maddeleri ile yapılan bu bölgelerin takviyesi sonucu daha belirgin olan bu hassas bölge hastalarda daha kolay uyarılmayı ve orgazmı sağlamaktadır. Bu işlem cerrahi olmayan, muayene şartlarında yapılan bir prosedürdür. Hasta hemen günlük hayatına ve cinsel yaşantısına dönebilir.
 
 
HİMENOPLASTİ
 
‘Kızlık zarı’ diye adlandırılan himen,  embryolojik gelişim sırasında kadında iç cinsel organların oluşmasını sağlayan  ürogenital sinüs adlı yapıyı kaplayan zar yapısının  ortasının dejenere olması ve açılması ile oluşur. Himen yapısında bulunan açıklık sayesine kadınlarda menstrüasyon akıntısı oluşur.Çeşitli formları bulunur.

Etnik, sosyal, kültürel ve dini sebeplerle bazı kadınlar himen onarımı talep etmektedir. Genel anestezi veya lokal anestezi ve sedasyon ile yapılabilen ameliyat 30 dakika kadar sürmektedir. Ameliyatta çevre dokular özel bir teknikle dikilmekte veya ö bölgeden ‘ flep’ denilen vajina mukozası ile onarım yapılabilinmektedir. Hasta hemen günlük işlerine dönebilmektedir. Kullanılan dikişe göre bazen dikişlerin alınması gerekebilinmektedir.
 
 
PENİS KALINLAŞTIRMA VE UZATMA
 
Penis uzatma ameliyatları cinsel organının yani penis boyutuyla sorun yaşayan erkekler için yapılan çeşitli ameliyatlardır. Penis uzatma konusu eski çağlardan beri erkeklerin ilgi alanı olmuştur. Erkeklik ve güçlü adam sembolü olarak görülen iri ve büyük bir penis, tam ereksiyon boyutuyla tanımlanır. Penisin boyu doğumda ortalama 2 - 2.5 cm iken, ergenlik öncesi dönemde 5 - 6 cm e ulaşır. Ergenlikte 8 - 10 cm e ulaşan penis ereksiyon durumunda (sertleşme) ortalama 15-16 cm kadar olabilir.

Penis boyutunu uzatma ya da penis büyütme için dünyada uygulanan cinsel estetik ameliyat yöntemleri kısıtlıdır. En fazla uygulanan metod, penisi kökünden pubik kemiğe bağlayan asıcı bağ dokusunun ( ligament) bir kısmının bir kısmının serbestleştirilerek  içerde kalan penis dokusunun bir kısmının dışarı çıkarılması ve üzerine yan taraflardan deri kaydırılması ile yapılır. Bazen de penis kök tarafından V-Y şeklinde deri dokular penis üzerine ilerletilerek uzama sağlanır. Bu yöntemde kıllı cilt penis dokusuna ilerlemesine sebep olabilir. Takibinde penisin ağırlıklarla daha fazla uzaması için aylarca tedavi gerekir.

Penis kalınlığının arttırılması için ise, kişinin kendisinden alınacak yağ veya deri-yağ tabakası  ya da Alloderm ( dermal matriks dokusu) penis derisi altına nakledilir.

Penisi büyüttüğü ileri sürülen vakum pompaları ise, penis sertleştiğinde içindeki kanı tutan kapakcıklarda ters basınç nedeniyle tahribata neden olabilmekte ve zarar verebilmektedir. Ayrıca bu tip uygulamalarla çok ufak gelişmeler sağlansa dahi uygulama bırakıldığı zaman penis eski boyutuna döner yani etkileri kalıcı değildir. Yağ enjeksiyonları kalıcı sonuç verememektedir ve çoklu enjeksiyon seansları gerekebilmektedir. Ereksiyon halinde ise aynı sert kıvamı bulmak mümkün olmamaktadır.
 
PENOSKROTAL WEBBİNG
 
Bazı erkeklerde skrotum, penisin uç kısmına kadar bir ağ gibi uzanarak , penis ile skrotum arası sınırın belirsizleşmesine yol açabilir. Bu görüntü kısa penis görünümüne yol açabilir. Cinsel ilişki esnasında da sıkıntı yaratabilir. Bu durum doğuştan olabilir veya sünnet sırasında fazla deri çıkarılması sonucu oluşmuş olabilir. Cerrahide   ağ bölgesinin çıkarılması ve zigzag kesi, dikişlerle ( Z plasti) onarım yapılır. Kısmen kolay bir prosedürdür. Genel anestezi altında yapılır.

 PENİS EĞRİLİĞİ DÜZELTİLMESİ
Penis eğriliği doğuştan ya da sonradan olabilen sık görülen bir problemdir. Penis uzunluğu boyunca herhangi bir yerde ve herhangi bir yöne olabilir. Konjenital (doğuştan) penis eğriliği aşağı doğru olabilir ve ‘Konjenital kordi’ denir. Sebebi penisin alt kısmında olan bir skar dokusunun aşağı doğru çekmesidir. Bu eğriliğin yana doğru olmasının sebebi ise ereksiyonu sağlayan dokulaın uzunluğundaki eşitsizlik sonucu kısa olan tarafa doğru penisin çekilmesidir.

Sonradan oluşan penis eğriliği Peyronie hastalığı ise, erektil dokuların etrafındaki tunika albuginea dokusunda oluşan skar dokusu nedeniyle, penis ereksiyonu sırasında bu skarlı alanın ereksiyonu kısıtlaması ve o bölgede eğrilik oluşmasıyla karakterize bir hastalıktır. Genelde 40-60 yaş arası görülen bu hastalıkta, skarlı doku genelde üst kısımdadır ve eğrilik yukarı doğru olur. İlk 12 ayda hastalarına yarısında düzelme izlenebilir. Kesin sebebi bilinmemektedir. Bazen cinsel ilişki sırasında veya başka nedenlerle zorlamalar sonucu penisin maruz kaldığı travmalarda ereksiyonu sağlayan kavernöz dokularda kırılmalar, zedelenmeler olur. Bu durum cerrahi olarak düzeltilmezse, penis eğriliğine yol açabilir.
Penis eğriliği herhangi bir soruna yol açmayabileceği gibi, ağrı, cinsel ilişki zorlukları, ve bazı psikolojik sorunlara da yol açabilir.

Tedavisinde medikal ya da cerrahi seçenekler bulunmaktadır. Medikal tedavi seçeneği sonradan oluşan penis eğriliklerinde ve erken dönemde başarı şansı vardır. E Vitamini, Potaba, Kolşisin, tamoksifen, kortikosteroidler ve steroid olmayan antienflamatuvarlar kullanılabilir. Bazen de lezyon içine verapamil, steroid, interferon, kollajenaz enjeksiyonu yapılır. Medikal tedavinin başarı şansı düşüktür. Doğumsal eğriliklerde mediakl tedavi başarısızdır.

Cerrahi tedavide, rekonstrüktif yöntemler en etkin tedavi yöntemleridir. Korpora plikasyonu, korporaplasti gibi cerrahi yöntemler uygulanır. Hastada ereksiyon sorunu varsa Penil protez ameliyatı uygulanır. Cerrahi yöntem genelde genel anestezi altında uygulanır. Hasta birkaç gün içinde işine döner. 10 günde yaralar iyileşir. 4-6 hafta cinsel istirahat uygulanır.

 
 
  E- Bülten’e kayıt ol yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar ol... Katıl
 
Arkadaşına Gönder
Gönderen Adı :
Alıcı E-mail :
Güvenlik Kodu :