Yasal Uyarılarımız Faydalı Linkler
 
Kulak Estetiği (Kepçe Kulak Düzeltilmesi)
 

KEPÇE KULAK DÜZELTİLMESİ (KULAK ESTETİĞİ) (OTOPLASTİ)
 
Kulak kepçesi ile kafatası cildi arası açının 25 dereceden fazla olması, bazı kulak kıvrımlarının yeterli belirginlikte olmayışı ve bazı kıkırdak dokuların fazla olması, kulakların gereğinden fazla belirgin olmasına yol açabilmektedir. Kepçe kulak deformitesi diye adlandırılan bu durum 5 yaş sonrası her yaşta düzeltilebilinmektedir. Çocuklarda doku gelişimi yeterliliği ve psikolojik gelişim açısından  en uygun yaş ilkokul öncesi yaştır. Genel anestezi altında ya da erişkinlerde lokal anestezi altında yapılabilir.


Ameliyat genelde kulak arkası ya da bazen kulak iç kepçe kısımdan yapılarak kıkırdakların düzeltilmesi ve özel dikişler atılması işlemidir. Genelde dikiş yerleri gizlidir ve iz kalmaz. Dikiş alınması ihtiyacı da genelde bulunmaz. Ameliyat sonrası 3-4 hafta kadar tenis bandı kullanımı   kulağın korunması ve dokuların oturması için gerekmektedir.


Estetik amaçlı yapılan bu ameliyatın işitme fonksiyonlarıyla ilgisi bulunmamaktadır. Kalıcı çözüm için en uygun yöntem cerrahidir. Yapıştırıcı kullanımı, baskı uygulama, bağlama,  dikişsiz düzeltme gibi yöntemlerin hem başarı şansı yoktur, hem de zararlı olabilmektedir. Sadece bebeklerde doğum sonrası bandana kullanımının ilk 1 hafta faydası görülebilinmektedir.

 
 
  E- Bülten’e kayıt ol yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar ol... Katıl
 
Arkadaşına Gönder
Gönderen Adı :
Alıcı E-mail :
Güvenlik Kodu :