Yasal Uyarılarımız Faydalı Linkler
 
Dermabrazyon
 

Dermabrazyon nedir?
Dermabrazyon, bir motora takılı olarak hızla dönen fırça, elmas freze gibi cihazların cilt üzerinde zımpara benzeri bir vazifeyle mekanik olarak üst tabakaları tahrip etmesi ve cilt yenileme işlemidir.
 
Dermabrazyon hangi amaçla kullanılır?
Dermabrazyon, he türlü skarın azaltılması, kırışıklık yok edilmesi, güneş lekeleri tedavisi ve dövme çıkarılması için kullanılır.
 
Dermaplaning nedir?
Normalde vücutta başka bir yerde var olan açık yarayı kapatmak için, bazen dermatom adı verilen cihazla uyluk ve kalça gibi bölgelerden ince deri grefti(yaması) almak gerekebilir. Bu dei yaması alınmış olan alan çeşitli pansumanlarla, yeni cilt tabakası oluşturur ve iyileşir. Bazı geniş izler, dövmelerin silinmesi amacıyla dermatom aleti vasıtasıyla yüzeyel cilt alınması işlemine ‘Dermaplaning’ denir. İşlem uygulanan alandaki dövme benzeri istenmeyen lezyon alınır, kalan boya maddeleri akar ve sonuçta iyileşen alan dövmesiz bir alan olarak karşımıza çıkar.
 
Dermabrazyon öncesi öneriler nelerdir?
- İşlemden en az 7-10 gün önce sigara kesilmelidir.
- İşlemden 7-10 gün önce aspirin gibi kanı sulandırıcı ilaçlar kesilmelidir. Sürekli ilaç kullananlar kardiyoloji hekimlerine danışmalıdır.
- İsoTretinoin ( A vit) kullanan kişiler, en az 6 ay öncesinde ilaç tedavisini kesmiş olmalıdır.
- İşlem lokal veya bazen genel anestezi altında yapılacağından doktorunuzdan ameliyat öncesi hazırlıkları sorunuz.
- Yüzünde uçuk (herpes simplex enfeksiyonu) öyküsü bulunanlar, günde üçe bölünmüş halde 2400 mg toplam doz asiklovir tedavisine başlamalıdırlar.
 
Dermabrazyon kimlere yapılmamalıdır?
Dermabrazyon her yaş gurubunda uygulanabilir.
- Yaşlılarda iyileşme daha zor ve geç olur.
- Koyun tenli kişilerde iz kalma riski daha yüksek olur. Dikkatli olunmalıdır.
- Yüzünde veya işlem uygulanacak bir başka bölgede cilt enfeksiyonu, şüpheli cilt lezyonu, cilt kanseri,uçuk gibi patolojiler olan kişilerde uygulanılmamalıdır.
- Aktif sivilceleri olan kişilerde uygulanmamalıdır.
- İsotretinoin kullananlarda kullanılmamalıdır.
- Güneşe ya da çeşitli maddelere alerjisi olanlarda dikkatli olunmalıdır.
- Yaz aylarında uygulanması genelde tercih edilmemelidir. İstenmeyen izler bırakabili.r
 
Dermabrazyon sonrası iyileşme nasıl olur?
İşlem sonrasında, işlem uygulanan alanda özel pomadlar içeren nemli bezler bulunur. Oluşan şişlik ve ağrı için çeşitli ilaç ve pomadlar kullanılır. Cilt yenilemesi gerçekleşince, 7-14 gün içinde bu bez kaldırılır ya da kendi düşer. Açığa çıkan tam iyileşmemiş olan cilt daha hassas ve kızarık renkli bir cilttir. Bu kızarıklık 4-6 hafta, bazen daha uzun sürebilir. Yeni cildin oluşması 3 ayı bulabilir. Bu süre içinde ve sonrasında 1 yıla yakın süre güneşten korunmak çok önemlidir. Birkaç seans halinde tedavi tekrarı gerekebilir.
 
Dermabrazyon sonrası öneriler nelerdir?
- İşlem sonrası çeşitli ağrı kesici, kaşıntı giderici, nemlendirici ilaç ve pomadlar verilir.
- 2-3 hafta boyunca içki ve sigara kullanılmamalıdır (yara iyileşmesi bozulmaması ve kızarıklığın artmaması için).
- Yüz bölgesi uygulamalarında erkekler birkaç gün tıraş olmamalı ve takibinde makine kullanmalıdır.
- Güneşten korunma ve güneşten koruyucu krem kullanımı en az 1 yıl boyunca önemlidir.
 
Mikrodemabrazyon nedir?
Aluminyum oksit mikrokristalleri püskürten, yüksek basınçlı cihazlar kullanılarak , cildin üst yüzeyinin soyulması ve derindeki sağlıklı dokunun aşamalı olarak ortaya çıkarılması işlemidir. Sonuçta cildin yüzeyel tabakası uyarılır ve daha sağlıklı cilt gelişir. Birer hafta arayla 6-8 seans halinde cilt kırışıklıklarının ve cilt çatlaklarının giderilmesi, cilt lekelerinin giderilmesi, hamilelik çatlaklarının giderilmesi, skarların giderilmesi ve yşlanmayı önleyici amaçlı kullanılır.
 
Salabrazyon nedir?
Dövme üzerinde dermabrazyon uygulandıktan sonra, alan üzerinde sofra tuzu bırakılması ile daha fazla dövme boyasının çıkarılması işlemi salabrazyondur. Tuz cilt üzerinde ne kadar fazla kalırsa o kadar başarılı olur, fakat o kadar yara izi kalma riski artar.

 
 
  E- Bülten’e kayıt ol yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar ol... Katıl
 
Arkadaşına Gönder
Gönderen Adı :
Alıcı E-mail :
Güvenlik Kodu :