Yasal Uyarılarımız Faydalı Linkler
 
Burun ve Yüz Estetiği
 

Yüz bölgesi, insanların diğer insanlarla iletişim kurarken direk olarak kullandıkları ve en çok dikkat çeken anatomik bölgesidir. Yüz mimikleri ile duygu ve düşüncelerimizi belli etmenin yanında, görünüşe olan katkı nedeniyle en önemli estetik bölgemizdir.
 
Burun estetiği ameliyatları (Rinoplasti, nazoplasti ): Burun estetiği, Türkiye’de yapılan estetik amaçlı ameliyatlar arasında en ön sırada bulunmaktadır. Artan estetik ameliyatlarla birlikte burun estetiği ameliyatlarında da ciddi bir artış bulunmaktadır. Çok yapılmasına rağmen en zor estetik ameliyatlar da rinoplasti ameliyatlarıdır. Kalıcı, estetik  ve iyi sonuçlara ulaşmak yanında hastanın var olan nefes sıkıntısını çözmek ya da sonradan nefes sıkıntısı yaratmamak ana amaçtır. Burnun dış kısım şekil bozukluğu mevcutsa, sadece estetik amaçlı olan ‘rinoplasti’ ameliyatı, iç kısımdaki septumda problem varsa daha çok fonksiyonel olana; yani nefes alma problemlerini düzeltmeye yönelik ‘septoplasti’ ameliyatı, nefes alma sırasında burun kanatlarında yapışarak nefes problemi oluyorsa ‘ nazal valf’ cerrahisi, burun içinde et denilen konka dokularda nefes sıkıntısına yol açan büyüme mevcutsa ‘ nazal konka cerrahisi’ , septumda sağdan sola delik varsa ‘ septal perforasyon onarımı’uygulanır. Fakat hastaların çoğunda burun iç kısım ve dış görüntü problemleri birlikte izlendiğinden bu ameliyatlar aynı seansta birlikte yapılır.
 
Kulak estetiği ameliyatları (Otoplasti, kepçe kulak düzeltilmesi) : Kulak kepçesi ile kafatası cildi arası açının 25 dereceden fazla olması, bazı kulak kıvrımlarının yeterli belirginlikte olmayışı ve bazı kıkırdak dokuların fazla olması, kulakların gereğinden fazla belirgin olmasına yol açabilmektedir. Kepçe kulak deformitesi diye adlandırılan bu durum cerrahi olarak düzeltilebilinmektedir.
 
Göz kapağı estetiği ameliyatları (Blefaroplasti) : Üst göz kapağı şişkinlik ve sarkıklığı ile alt göz kapağı şişkinliği yorgun, depresif, yaşlı bir görüntü ortaya çıkarır.Alt ve /veya üst göz kapaklarında fazla ve sarkmış cilt, kas ve yağ dokularının çıkarılması veya onarılması işlemi blefaroplastidir. Ameliyatın amacı daha genç, daha dinç, daha canlı ve çekici bakışlar oluşturmaktır. Beraberinde kantopeksi, alın veya kaş germe, malar lift, yüz germe ameliyatı da sıklıkla uygulanır. Kombine ameliyatlar daha iyi sonuçlar verebilmektedir.
 

Yüz germe (Face lift) ameliyatları
: İnsanlar yaşlandıkça yüz bölgesinde bazı değişiklikler olur. Aslında çoğu zaman, yaşlanmanın ilk belirtileri yüz bölgesinde fark edilir. Yaşlanma yanında, güneş ışığı ve yerçekimi, etkilerini yüz bölgesinde gösterir. Yüz germe ameliyatları yaşlanmanın etkilerini geriye almak ve daha sağlıklı, dinç ve genç yüz görünümüne sahip olmak için yapılır. Çeşitli cerrahi yöntemler, yüz bölgesindeki çeşitli deformitelere göre uygulanabilir.
 
Alın ve kaş germe ameliyatları (Forehead ve brow lift) : Üst yüz bölgesinde olan kırışıklık ve sarkma gibi çeşitli problemler alın ve kaş kaldırma ameliyatlarıyla düzeltilebilinmektedir.
 
Boyun germe ameliyatları (Neck lift):  Alt yüz bölgesi deformiteler genelde boyun germe ameliyatları ile yapılır. Yüz germe ameliyatları sırasında düzeltilmeyen problemli bir boyun bölgesi, ameliyat sonrası boyun bölgesinin daha sorunlu olarak görülmesine yol açabilmektedir. Bu nedenle yüz germe ameliyatları sırasında boyun germe mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.  Boyun germe ameliyatının seyri sırasında  liposuction, sarkmış cilt dokusunun gerilmesi, belirginleşmiş ve gevşemiş platisma kas dokusunun onarımı, sarkmış submandibuler tükrük bezinin asılması yapılabilir.
 
Estetik çene cerrahisi (Ortognatik cerrahi) : Ortognatik cerrahi, alt çene ( mandibula) ve/veya üst çenenin (maksilla) cerrahi olarak öne veya arkaya, yukarı veya aşağıya, sağa veya sola 3 boyutlu olarak hareket ettirildiği ameliyatlardır. Bu yöntemle gelişimsel çene problemleri, travma sonrası deformiteler ve uyku apnesi ile ilişkili problemler düzeltilebilir. Ortognatik cerrahinin amacı ideal çene ve diş kapanmasını sağlayarak yüz estetiğini optimize etmektir.
 
Yüz protezleri : Doğuştan veya travma sonrası yüz kemiklerinde çökmeler ve asimetriler görülebilir. Bu defromiteleri düzeltmek için bazı implantlar kullanılabilir. Elmacık kemikleri ( zigoma), üst çene kemiği ( maksilla), alt çene ( mandibula) ucu ve köşesi ile burun sırtı en sık uygulanan bölgelerdir. Estetik amaçla kullanılabileceği gibi eksik kemik doku restorasyonu için de kullanılabilir.
 
Ameliyatsız yüz gençleştirme : Yüz bölgesinde güneşin ve yılların etkisini, yaşlanmanın etkilerini ortadan kaldırabilmek için ameliyat dışı çeşitli çözümler uygulanmaktadır. Bunlar arasında botoks uygulaması ve dolgu maddeleri uygulamaları en ön sırada gelir. Ayrıca, lazer uygulamaları ile yüz gençleştirme, dermabrazyon, kimyasal peeling,hiperbarik oksijen ve ozon tedavisi, PRP tedavisi, kök hücre tedavisi uygulanabilen diğer yüz gençleştirme yöntemlerindendir.


 

 
 
  E- Bülten’e kayıt ol yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar ol... Katıl
 
Arkadaşına Gönder
Gönderen Adı :
Alıcı E-mail :
Güvenlik Kodu :